دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه » وبلاگ » تحلیل بنیادین Fundamental

تحلیل بنیادین Fundamental

در تحلیل بنیادین هدف پیش بینی مالی بر اساس اطلاعات و داده های گذشته و فعلی است. اساس پیش بینی بر مبنای وقایع و رخدادهای واقعی پایه گذاری شده است. تحلیل بنیادین روشی برای ارزیابی بازار کسب و کار، مسکن، سهام و ارز می باشد در راستای محاسبه ارزش واقعی سهام یا کالای مورد نظر. در واقع کشف قیمت واقعی یک کالا و مقایسه با قیمت فعلی آن میتواند به سرمایه گذار برای تصمیم گیری در خرید یا فروش کمک کند.

تحلیل بنیادین

سرمایه گذاران در هر بازار اعم از اوراق بهادار، طلا، مسکن و همواره نیازمند بررسی همه جانبه فرصت ها و هزینه های سرمایه گذاری و روند آینده آن هستند. به همین دلیل در تحلیل بنیادین، همه عوامل موثر بر بازار از جمله وضعیت مالی مانند درآمد شرکت، عواید کوتاه مدت، حاشیه سود، رشد آینده مورد تحلیل قرار می گیرد. همچنین مدیریت شرکت، مدیریت و رقبا و بازارهای مربوطه به اضافه صنعت و شرایط اقتصادی کلان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اگر سرمایه گذار علاقه مند به اوراق قرضه(اوراق مشارکت) باشد، تحلیل ها به واسطه مطالعه نرخ سود، اطلاعات مربوط به اوراق قرضه، تعدیلات احتمالی در نرخ اعتبار اوراق و شرایط کلان اقتصادی انجام می شوند. همچنین اطلاع از اخبار جهان، وقایع سیاسی و اقتصادی کمک قابل توجه ای به تحلیل بازار می کند.

هنگامیکه این تحلیل در بازارهای بورس و فارکس به کار می رود، تمرکز اصلی بر شرایط اقتصادی، نرخ بهره، تولید، سودآوری و مدیریت است. اهداف متعددی برای این تحلیل وجود دارد. ۱- تعیین ارزش سهام شرکت و پیش بینی تغییرات آتی قیمت ۲- برآورد عملکرد تجاری ۳- ارزیابی مدیریت و اتخاذ تصمیمات داخلی جهت محاسبه ریسک اعتباری.