تحلیل تکنیکال

دسته‌بندی نشده in

تعریف تحلیل تکنیکال

 جهت ورود به بازار بورس نیاز به تحلیل تکنیکال دارید تا بتوانید سرمایه گذاری خود را کنترل و پیش بینی ای از آینده در روند چارت های مالی بر اساس اطلاعات آماری جمع آوری شده از تاریخچه بازارهای مالی و بورس داشته باشید،این تحلیل به گونه ای باید باشد که بر اساس یک سری از داده ها بتوان یک روند را به خوبی پیش بینی،سرمایه گذاری و به سود های بالایی دست یافت. با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان به خوبی دریافت که چه زمانی مناسب است که به بازار ورود و چه زمانی خروج کرد.

تعریف روند

روند جهت حرکت قیمت را در بازار نشان می دهد. بازار هرگز به صورت یک خط راست حرکت نمی کند و تغییرات بازار به صورت یکسری از حرکات زیگزاگ مشخص می شود. این زیگزاك ها همانند یکسری موج های پی در پی می باشند که شامل موج های صعودی و موج های نزولی می باشند. برآیند حرکات این موج های صعودی و نزولی روند بازار را تشکیل می دهد که شامل روند های صعودی و نزولی و خنثی می باشد.

بازار سه نوع روند دارد:

: روند صعودي : کف موج بعدی از کف موج قبلی بالاتر باشد.

: روند نزولی : سقف موج قبلی از سقف موج جدید بالاتر باشد.

: خنثی یا side یا  range سقف و کف موج ها در یک محدوده مشترك باشند.

همه افرادی که از تحلیل تکنیکال برای بررسی بازارهای مالی استفاده می‌کنند، هر ساعت یا هر روز، قیمت‌ها را بررسی و نمودار این تغییرات را ترسیم می‌کنند. نمودارهای تکنیکال دو بعدی هستند. معمولا محور افقی را زمان و معمولا محور عمودی را قیمت تشکیل می‌دهد.

اجزای نمودار

بعد قیمت و زمان:

نمودارها از دو بعد قیمت و زمان تشکیل شده اند. خط افقی نشان دهنده بعد زمان و خط عمودی نشان دهنده بعد قیمت است.

تغییرات قیمت در بازه زمانی

اگر بازه زمانی را یک روزه فرض کنیم در هر روز چهار قیمت اهمیت ویژه دارد:

Open : قیمت اولین معامله در طول یک دوره زمانی مشخص است .

High : بالاترین قیمتی است که سهم در طول یک دوره زمانی مشخص معامله می شود .

Low : پایین ترین قیمتی است که در طول یک دوره زمانی مشخص معامله می شود.

Close : آخرین قیمتی است که ورق بهاداري در طول یک دوره زمانی مشخص معامله می شود

قیمت نهایی بدلیل نشان دادن آخرین وضعیت،بیشترین مورد استفاده را در تحلیل دارد .

انواع نمودار

۱-  نمودار خطی  (Line Chart)

نمودار خطی ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع از نمودار است که به‌صورت خطی از بهم وصل کردن نقاط قیمت آخرین معامله به دست می‌آید.

۲-  نمودار میله‌ای (Bar Chart)

این نوع نمودار اطلاعات بیشتری نسبت به حالت خطی به تحلیل‌گر می‌دهد و یکی از رایج‌ترین نمودارها در تحلیل تکنیکال است. با توجه به شکل زیر نوع نمودار به شرح زیر است و خط سمت چپ نشانگر قیمت گشایش و خط سمت راست نشان‌دهنده‌ی قیمت بسته شدن است.

۳-  نمودار کندل شمعی ژاپنی  (Candlestick Chart)

این نوع نمودار نسبت به سایر نمودارها اطلاعات بیشتری منتقل می‌کند و به همین دلیل در تحلیل تکنیکال به‌صورت غالب از این نوع نمودار استفاده می‌شود. هر کندل از اجزای مختلفی تشکیل‌شده است، به‌گونه‌ای که اگر روزی بازار را چک نکرده باشید، تغییرات آن را می‌توانید با نگاه کردن به کندل متوجه شوید.

اندیکاتور

یکی از نکات مهم در تحلیل تکنیکال، بررسی اندیکاتورها است.

آشنایی با اندیکاتورها و نحوه ترکیب اندیکاتورهای مناسب و کمک به عدم ایجاد سیگنال‌های اشتباه، یک اقدام موثر در تحلیل تکنیکال خواهد بود.

  • اندیکاتورهای حرکت
  • اندیکاتورهای تعقیب روند
  • اندیکاتورهای تغییرپذیری
  • اندیکاتورهای مطالعات نمودار

سیگنال ها

بدون شک یکی از جذابترین موضوعات بازارهای مالی همان بحث سیگنال معاملاتی است. اگر به طور کوتاه بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که (سیگنال معاملاتی چیست؟) می توان گفت سیگنال معاملاتی در حقیقت سیستمی است برای ارائه پیشنهادهای خرید و فروش سهام، زوج ارزها، کالاهای با ارزش همانند طلا، نقره، نفت و… که به طرق مختلف معامله گر بتواند با استفاده از آن ها در بازارها به کسب سود بپردازد.

سایت‌های زیادی وجود دارند که سیگنال‌های خرید و فروش سهام را ارائه می‌کنند و دقیقا معرف این هستند که کدام سهم را چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید اما بیشتر این سایت‌ها و کانال‌ها بدون مجوز رسمی در حال فعالیت هستن.

در زیر دو نمونه از معاملاتی را که با سود به اتمام رسیده اند را آورده ایم.

به عنوان مثال عکسی که در زیر تماشا می کنید سیگنال معاملاتی برای زوج ارزGBPJPY می باشد که پس از تایید اندیکاتور در ناحیه عرضه وارد پوزیشن معاملاتی شده ایم و در نهایت معامله را  با موفقیت و 202 پیپ سود بسته ایم.

تحلیل تکنیکال

در این مثال نیز سیگنال معاملاتی برای 3 نمونه زوج ارز EURUSD  را شروع کرده ایم که روند موفق افزایش سود به ترتیب  با 96.30 ،39.90 و36.00 پروفیت را نشان می دهد.

تحلیل تکنیکال

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    چت آنلاین
    ارسال در WhatsApp