تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادین Technical or Fundamental Analysis

دسته‌بندی نشده in

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادین پرکاربردترین روش های تحلیل بازارهای مالی هستند. هر دوی این روش ها برای جستجو، تحلیل، پیش بینی رشد اوراق بهادار و سهام مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از مباحث مهم و چالشهای روزمره، میان سرمایه گذاران و مشاوران مالی، ارزیابی بازارهای مالی و بورس بر اساس تحلیلهای تکنیکال یا تحلیلهای بنیادین است. تفاوتهای بین این دو روش در ذیل آورده شده است.

در تحلیل تکنیکال باور بر این است که همه اطلاعات مهم بازار در قیمتها و حجم معاملات منعکس شده است. نوسانات بازار و قیمتها در نمودارهای مختلف نشان داده میشود و تحلیلگر بدون در نظر گرفتن اینکه نمودار مربوط به نرخ دلار به یورو باشد یا قیمت سهام سرمایه گذاری ارزیابی خود را انجام می دهد. در این روش با تکیه بر افت و خیز نمودار یا تحلیل روند و میزان تغییرات نمودار پیش بینی های بازار مالی و بورس انجام میشود.

 

این در حالیست که در تحلیل بنیادین روی اطلاعات مالی شرکت ها تمرکز می شود. از جمله فاکتورهایی که در تحلیل بنیادین شرکتها مورد استفاده قرار میگیرد میتوان به ارزیابی ترازنامه، حساب سود و زیان، جریان وجوه نقد اشاره کرد. به بیان دیگر این تحلیل نگاه کلی دارد به شرایط اقتصاد، صنایع، شرایط مالی و مدیریتی شرکتها و همه موارد مالی شرکت از جمله دارایی ها، بدهی ها، درآمد و مخارج مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین در بازار بورس ارزش ذاتی سهام مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

سوالی که پیش می آید این است که برای تحلیل بازار از کدام شیوه بهتر است استفاده شود. شرایطی را در نظر بگیرید که نمودارهای تکنیکال رشد صعودی برای ارزش سهام را نمایش می دهد در حالیکه وضعیت جامعه، تحریم ها، نرخ بهره و عوامل محیطی دیگر باعث کاهش ارزش واقعی سهام در آینده شود. با توجه به اینکه در تحلیل بنیادین فاکتورهای زیادی مورد ارزیابی قرار می گیرد زمان بیشتری برای ارزیابی رشد بازار نیاز هست.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    چت آنلاین
    ارسال در WhatsApp